Arif Khan becomes first Indian to qualify for 2 Winter Olympics events. Centre approves 3, crore additional assistance to six states. India became the first Asian team to win a Test match at Centurion. SBI to acquire 9. Sign Up for Free Already have an account? Sign In. Open in App Create free Account. Search for:. Get Pass Pass. UP Police. AAI JE. Bihar Police. Download Post as PDF. Rupa had taken over as the TNCA president in Sep,, becoming the 1st woman to head a state cricket association in India.
JPL is primarily engaged in the business of generating thermal power by using coal as a fuel source. China Launches Five-Year Plan To Become Global Robotics Hub China has proposed a five-year strategy to help it achieve its goal of becoming a worldwide robotics innovation centre by AU started its banking operations in April and as of December 30, , it has established operations across banking touchpoints.
Sahitya Akademi announces awards in 20 languages The Sahitya Akademi, on 30 Dec , announced its awards for for literary works in 20 languages, including novels in Assamese and English. This year, 7 books of poetry, five short stories, two plays, one each of biography, autobiography, criticism and epic poetry have been chosen for the award.
The first helicopter is due to arrive in Israel in Arif Khan becomes first Indian to qualify for 2 Winter Olympics events Jammu and Kashmir-based alpine skier Arif Mohammed Khan has become the first Indian athlete to qualify for two different events of the Winter Olympics A kisgyerek fejlesztsnek nlklzhetetlen eleme a felntthz val ktds, a klcsns, szeretetteljes kapcsolat.
Szmunkra fontos, hogy az vodai let mindennap j kzrzettel jjjn ltre, a kisgyerek kiegyenslyozott folyamat eredmnyeknt vljon iskolarett s kezdje el a tanulst. Ezek a fejleszt jtkok nagy segtsget nyjtanak az vnknek abban, hogy jtko- san, szinte szrevtlenl gyakoroltassk a gyerekekkel azokat a kpessgeket, amelyek az iskolai letre majd alkalmass teszik ket.
A fejleszt jtkok kiegsztik az vodai jtkot, segtik a megszerzett tapasztalatok s ismeretek bergzlst, komplexen adjk t az ismereteket a gyerekeknek a jtk ltal, rugalmasan kvetik az ves tervben meghatrozott terleteket, brmikor fellapozhatok s felhasznlhatk, tmtl fggetlenl is alkalmazhatk, akr a gyerekek kvnsgra is, komplex mdon az egsz szemlyisget fejlesztik, jtkosan fejlesztenek, hisz a gyerekek azt ltjk csak, hogy jtszunk, nem erltet- jk ket a rszvtelben, a gyerekek aktivitst fokozzk.
Fejlesztpedaggusknt megvltozott szemlletnk a munknkrl, a feladatunkrl. Jl tudjuk, hogy a ves vods legfbb szksglete az nfeledt jtk, s lehetsg sze- rint minl tbb mozgsos tevkenysg. A mai vodkban szerencsre komplex, ktetlen, a gyermeki jtkra s mozgsra pl kpessgfejleszts folyik. A mi napi munknkban is a jtkossgon, a cselekedtetsen van a hangsly.
Igyeksznk gy megvalstani kitztt heti s napi feladatainkat, hogy ez a gyerek szmra valban lmnyt, mozgalmas s r- dekes jtkokat, mozgsos tevkenysget jelentsen. Sok fejlesztjtkot jtszunk, figyel- ve a csoport ignyeire s szksgleteire a kpessgeik tern. Hisszk, hogy a jtk kell hozzrtssel s bnsmddal a fejleszts legjobb eszkze. Ezeket a fejleszt jtkokat teht magunk szmra kezdtk sszegyjteni.
Hol egy-egy knyvben, hol a tv-ben, hol szjrl-szjra" bukkantunk r rdekes tletekre, amiket aztn kiprbltunk s lertunk. Sokszor mst eredmnyezett a kiprblt jtk, mint amit olvastunk, de sajt pldnkon felbuzdulva, tovbbi jtklehetsgeket vltnk felfedezni ezekben. Jtkokat, jtktle- teket talltunk, fordtottunk le klfldi szakirodalombl, adaptltunk, majd magunk is terveztnk s talltunk ki jobbnl-jobb tevkenysgeket, jtkokat.
A gyerekek kztt ez nagyszeren megoldhat, hisz gyakran k voltak egy-egy tovbbi megolds s lehetsg kitli. Rszt vettek a jtkok megtervezsben, kiprblsban, javtgatsban. Segtet- tek egy-egy jtkeszkz elksztsben, s bizton llthatjuk: ezek a - maguk ltal elksz- tett s kitallt - jtkok lettek a kedvencek a csoportokban. Heti tervnk mellkleteknt, de napi szinten is rdemes mazsolzni a fejleszt jtkokbl.
A gyerekek mindennapjait sznestjk meg velk, hisz azltal, hogy egy jt jtszunk" k- zsen, szrevtlenl tanulnak, gyjtenek tapasztalatot az ket krlvev vilgbl. A kis- gyerek intenzv megismersi vgyt kell alapul tekintennk, amelynek kielgtse fejldse szempontjbl igen fontos.
A jtkokat jtkba gyazottan a gyerekek ltal megterem- tett jtkszitucikban , jtkid vgn kzs, egyttes tevkenysgeknl , udvari jtk sorn, valamint holtidk kitltsnl, a gyerekek kvnsgra is jtszhatjuk. A jtkgyjtemny jl felhasznlhat teht napi munknkban, de egyet soha ne t- vessznk szem ell: ezek a jtkok nem helyettesti a szabad, nfeledt jtknak, amely az vods kor gyermekek elsdleges tevkenysge! Mindannyian tudjuk, hogy a gyerekek f tevkenysge az vodban a jtk.
Hd a valsg s a kpzelet kztt. Itt szerzik tapasztalataikat, itt dolgozzk fel lmnyeiket. A gyermeki jtk a nap jelents rszben jelen van. Mint f tevkenysgi forma, itt tkrzdik legjob- ban a gyerek szemlyisgnek fejlettsge.
A jtk adja a legtbb informcit a gyerekrl, szoros kapcsolatban ll a tanulssal is. A jtk olyan vilg, ahol a dolgok egyik pillanatban elkezddnek - teljesen maguktl - s egy msik pillanatban megsznnek, befejezdnek. A folyamat minden mozzanata itt s most rvnyes, a mlttal, a jvvel nem szmol. A jtk: letmd.
A gyerek teht soha nem azrt kezd el jtszani, mert unatkozik. A jtk mindig annak a kifejezdse, ami benne trtnik. A jtkot indulatok s rzelmek irnytjk. Ezekkel akkor tanulnak meg bnni a kisgyermekek, ha nem nyomjk el tl korn ket, ha engedik, hogy rzelmeiket, indulataikat jra meg jra kifejezhessk, tlhessk a jtkban. Az igazi jtk nkntes s szabad, knyszer nlkl jhet csak ltre.
Krsre nem lehet jtszani! Az vods gyerek a jtkban l s abban is fejldik. Az vods elssorban utnzsos jtkban tanul, s e tanuls motivcijt emocionlis ksztetsek adjk. Mindennek tudatban teht akkor jrunk el helyesen, ha mindenfle fejlesztst s r- segtst csak az letkorra jellemz, f tevkenysgi formban - a jtkban - valstunk meg, mert gy lesz eredmnyes.
Jtkgyjtemnynk alapjul az irodalomjegyzkben tallhat hazai s klfldi szak- irodalom szolgl, melyet tiszta szvvel ajnlunk mindenkinek.
Remljk, hogy a jtk- gyjtemny segtsget ad a tovbbi munkhoz mindenkinek. Kedvet ad ahhoz, hogy a gyerekek mindennapjait rdekesebb s vltozatosabb tegyk. Bzunk abban, hogy a gyerekek kedvenceiv vlnak, ezltal tudatosan s szrevtlenl megalapozdnak tanulsi s egyb kpessgeik. Sok sikert kvnunk mindehhez: Lukcs Jzsefn vn, fejlesztpedaggus s Ferencz va vn, fejlesztpedaggus I.
Az sz jellemzit sz- szehasonltjuk a nyrral. Sznes faleveleket, virgokat gyjtnk, megfigyeljk a lehull leveleket, azok sznt, formjt, s jtszunk, barkcsolunk a falevelekkel. Ltjuk, hogy a talaj nedves, sros, az id kds, prs. Hallgatjuk a termszet zajait: a fk ropogst, a szraz avar zrgst, ma- darak nekt, rovarok zmmgst, a szl suhogst.
Az udvaron val tartzkods sorn megfigyeljk a tlre kszld kis llatokat: bogarakat, pkokat, hangykat, csigkat. Be- szlnk az erdei s mezei llatokrl, a kltz madarakrl is. Kpeket, dit, filmet nznk rluk. Ismerkednk az szi gymlcskkel, zldsgekkel, azok felhasznlsi mdjaival. Lehetsg szerint rszt vesznk az szi munklatokban, betakartsban is, pl.
Gyjtjk a termseket, termnyeket, fakrget, szi faleveleket, gakat, elszradt nvnyeket, magvakat, amiket egsz ven t felhasznlunk foglakozsa- inkon. Az j gyerekek beszoktatsa is megkezddik. Az sz szpsge, hatsa: a termszetre: dominns sznek felfedezse, gynyrkds a termszet vltozsa- iban, emlkezs a nyrra.
Egy kivlasztott fa, illetve nvnyek vltozsainak meg- figyelse, kerti s szntfldi nvnyek, virgok, gymlcsk, zldsgek, gabona- flk. Az idjrs vltozsainak megfigyelse: hvsdik, rvidebb ideig st a nap, rvidebbek a nappalok, napszakok megnevezse, vnasszonyok nyara.
Termszetvdelem: stk s kirndulsok sorn a krnyezet tisztasgnak megr- zse, krnyezetbart szemlletmd megalapozsa. A betegsgek kapcsn az orvos gygyt munkjnak megfigye- lse, receptek kivltsa. A csaldtagok munkja otthon, a kertekben, a kamrban, a pincben. Termszetvdelem: avargets, tarlgets krnyezetszennyez hatsnak tudato- stsa. A gyjtsek sorn a nvnyek vdelme, pl. A np- hagyomny szoksai kzl a szret, a vsr, Katalin-napi cseresznyeg hajtats, adventi koszor ksztse.
Az rs, levlhulls megfigyelse, a nvnyek pusztulsa, a termszet felkszlse a tlre. A megismers sorn az rzkszervek szerepe. Az idjrs hatsa a kzle- kedsre: vizes utak, jrdk, kd, rosszabb tjkozds, vatos kzlekeds. A nap is mr rvidebb, melyik vszak lehetek? Esik es, fj a szl, nyrfa ga sszer. Ujjak mozgatsa, karok emelse fej fl, majd leengedse a combhoz.
Esik es, csepereg, megznak a gyerekek. Esik es, u-ju-juj, mghozz a szl is fj. Srga levl lepereg, melyik vszak lehetek? Visszajtt a levl A gyerekek keresnek maguknak egy lehullott falevelet. Krbe llnak, s mindenki alapo- san megfigyeli a vlasztott levelet. Az vn jelzsre mindig jobbra tadjk a kezkben lv levelet, balrl fogadjk az jabbakat.
Az vn nehezti a feladatot azzal, hogy idn- knt kt jelzs kztt kt gyereket megnevez, akik helyet cserlnek. Aki a hozz vissza- jutott levlben felismerni vli a sajtjt, gy szl: visszajtt a levelem", s kill a krbl.
Addig folytatdik a jtk a kisebbed krkkel, amg mindenkinek vissza nem tr a levele. A gyerekek futkroznak az ssze-vissza elhelyezett szkek hzak kztt. Amikor jn a hideg szl, gyorsan befutnak a hzak, vagyis a szkek mg. Utnozzuk a virg hervadst. Sim-sum fj a szl, felemelt karral hajlongunk ez a kis fa jaj de fl. Ezek a kirndulsok nem csak lmnnyel tltenek fel minket, hanem a kr- nyezetnkkel val ismerkedst is clozzk. Itt a krnyezeti adottsgok lehetsget adnak a szemlldsre, tapasztalatgyjtsre.
Elvnk az, hogy kevs helyre vigyk a gyerekeket, de oda tbbszr is egv vben. Mivel ismers a terep, a gyerekek btran, otthonosan mozognak benne, nem flnek. Az szi kirndulson mr jelents vltozst tapasztalunk az idjrsban a nyrhoz k- pest. Verfnyes napstsben vagyunk ott, de a nappalok sem elg melegek mr. Hvsek a reggelek s az estk. Gyakran esik az es, fj a szl, prs, kds lesz az id.
Egy-egy hide- gebb reggelen mr dr is lehet. A gyerekek ezt gy rezhetik, hogy jobban fel kell ltzni, esernyt kell elvenni, s mr az udvaron is kevesebb idt tudunk kint tlteni.
Az sz a lombsznezds s lombhulls idszaka, a termszet kincseinek" begyjtst is elkezdhetjk. A stk s kirndulsok clja a gyjts. Gyjtnk termseket, fakrget, le- veleket, letrt fagakat, magokat, gygynvnyeket, gykereket, kveket. A stkrl min- dig teli zsebbel s kosrral trnk vissza. Az itt szerzett termseket, kveket, magokat, le- veleket, fakrgeket, kavicsokat, csigahzakat az vodban kis kosrkkba sztvlogatjuk, s tli napokon barkcsolunk bellk.
A kirndulson egy nagy bkkfhoz megynk elsknt, de tkzben a tbbi fa kreg mintzatt, levelt, termst is megfigyeljk. A fben csak mezei katngot, jra virgz szzszorszpet s pitypangot lthatunk. Keresglnk az avarban termseket, kis rovaro- kat, csigkat, pkokat, hangykat. Az krnyl megfigyelse is rdekes a gyerekek szm- ra. Ezek a kirndulsok kitn lehetsget nyjtanak mindenfajta termszetes mozgs- fajtra: gyalogls, futs dombra fel-le, labdzs a tisztson, lgaszkods a lecsng vastag fagakon, patakon val tkels, egyenslyozs kidlt fatrzsn.
Stlva az erdben, hallom, hogy fjja a fkat a szl. Mhecske repl virgrl-virgra. Egy sikl csszik a kvek kztt, sz-sz-sz-sz Erdei sta Az vn bemutatja a mozdulatot, a gyerekek bekapcsoldnak, krbejrva a teremben. Stlok az erdben, kopog a cipm sarka: kip-kop Favgval tallkoztam, vgja a ft: rip-rop Harang szl a tvolbl: bim-bam Nyuszi szalad az erdben: hip-hop Zizeg az avar a lbam alatt: zir-zur Rnzek az rmra: tik-tak Hazamegyek kezet mosni: lics-locs Lelk ebdelni: himm-hamm A kvetkez jtkokkal azonban a tbbi sznt is remekl lehet gyakorolni.
Termszetesen minden nap ms-ms sznt is krhetnk. J tlet az is, hogy egy-egy csoport vlaszt egy sznt egy hten t, s egymshoz elltogatva, megfigyelhetjk a sznrnyalatokat is. A csoportunkban nincs kk A gyerekek krben lnek, egyikk elkezdi: A csoportunkban nincs kk szn. Sztszaladva mindenki keres valamit, ami kk, s odaviszi, ha tudja, vagy megll mellette, ha nem viheti el. Ms sznekkel is prblkozzunk. Az udvaron is j jtk. Az udvaron nincs srga.
Szn keress Vlasszuk ki a szneket sznes paprbl, s vgjunk ki egy-egy cskot mindegyikbl. Pro- san jtszunk, az egyik gyerek hz egy sznt, megnevezi s keres ugyanolyat a szobban. A msik gyerek segt neki s ellenrzi. A szneknek van nevk A feladat az, hogy keressnk minden sznhez gondolatban trgyakat, s gyjtsk is ssze azokat.
Az vn lerja, a gyerekek pedig lerajzoljk a megnevezett dolgokat. Piros - mint az alma, vr, szv, bor, tz, korall, rka, rzsa, mlna, eper, ribizli, meggy, cseresznye, paradicsom, paprika, tzoltaut stb. Srga - mint a citrom, nap, arany, homok, csibe, szalma, az szi falevl, kanri, krte, mhecske, pitypang, nrcisz, napraforg, aranyvessz, bann, tk, bza, kukorica, sfrny, mz, olaj, mustr, sajt, vaj, eskabt, csillag stb.
Kk - mint a tavaszi g, tenger, jszaka, trkiz, smaragd, szl, szilva, jgmadr, jcint, ibolya, viola, nefelejcs, harangvirg, risz, es, kkny, tinta, farmer stb.
Zld - mint a f, mez, lhere, moszat, moha, feny, vadsz, bka, trkiz, smaragd, retlen alma, salta, uborka, spent, bors, petrezselyem stb. Narancssrga - mint a hold, aranyhal, mandarin, narancs, barack, krmvirg, tzli- liom, rz stb.
Lila - mint a karalb, ibolya, orgona, levendula, szi kikerics stb. Fehr - mint a h, gyngy, s, cukor, krta, cseresznyevirg, hvirg, liliom, ltuszvi- rg, rizs, tej, tejsznhab, tojshab, porceln, papr, fal, szappan, vatta, fogkrm stb.
Szrke - mint a fst, kd, esfelh, zivatarfelh, bazalt, ezst, fehrarany, platina, ti- tn, vas, n, dohnyfst, hamu, cement, elefnt, szamr, egr, galamb stb. Fekete - mint a korom, szn, jszaka, grafit, tea, feketerig, cilinder, varj, holl stb. Barna - mint a fld, toboz, agyag, homokk, z, difa, tlgyfa, mogyor, krumpli, hagyma, bab, kv, kaka, barna kenyr, csokold, tejeskv, brtska stb.
Sznre gondolunk Melyik sznre gondolunk, ha azt mondom: almai? Itt hallgassuk meg a gyerekeket, s ksztessk ket is arra, hogy krdezzenek.
Neveztessnk meg trgyakat, amiknek ugyanolyan a szne, pl. Olyan dolgokat keressnk, aminek kt szne is van, pl. Minden lapon ms-ms szn trgyak lesznek, ez lesz a csoport sznes kpesknyve.
Levl- vagy virggyjts Gyjtsnk sznes faleveleket, virgokat stkon vagy otthonrl, s szn szerint kivlogat- va, leprselve ragasszuk fel ket paprra. A paprlapokat fzzk knyvv. Ebbl aztn kis herbriumunk" is lehet a csoportban. Sznkeres A gyerekekkel kzsen kivlasztunk egy sznt, majd sorra nzzk a trgyakat, melyiken ltjuk ugyanazt. A szn kivlasztsa utn k hoznak a kosrba megegyez szn dolgokat. Felsorolhatjuk a napszakok, az vszakok jellegzetes szneit, az rmteli, a bnatos, a me- leg, a hideg szneket.
Gyjthetnk sznes hasonlatokat, pl. Fekete, mint a korom. Zld, mint a f. Kk, mint az g. Srga, mint a citrom. Lila, mint az ibolya. Piros, mint a paradicsom. Azt is megbeszljk, hogy ezeket a hasonlatokat egy szval is kifejezhetjk, gy: hfe- hr, koromfekete, gsznkk, fzld.
Jtk a sznekkel Gyufsdobozra sznes formt ragasztunk pl. Kppel lefel for- dtva kezdik a jtkot a gyerekek. Gyjtsk ssze az egyforma szneket, s nevezzk meg. Sznazonost A gyerekek nyakban sznes korong, szabadon futkosnak. Adott jelre meg kell keresnik a prjukat - az ugyanolyan sznt viselt -, s megllni. Sznes hzak Minden gyereknek tornakarika van a derekn. Ktetlen futkrozs zenre is mehet. Fel- mutatunk egy sznkrtyt vagy bemondunk egy sznt.
Akin olyan szn karika van, annak le kell guggolni. Szappanbubork-fjs Jl habz szappant esetleg mosport oldjunk fel vzben. Sr oldatot ksztsnk, me- lyet felhasznls eltt kiprblunk. Minden gyerek kap egy szalmaszlat, amelynek egyik vgt fl cm mlyen tbb helyen behastjuk s sztnyitjuk. Mindenki kizrlag a sajtjt 17 I.
Minden gyerekre jusson egy ednyke, hogy elkerljk a tolakodst. Elbb be kell mrtani a szlat a szappanlbe, s utna nagyon lassan s vatosan kell fjni. Ha az els buborkot azonnal elpukkasztjuk, a msodik szebb, sznesebb lesz. A fjs lass, egyenletes levegkiengedssel trtnik, mert a hirtelen fjsnl elpukkan a bubork. Amikor szp nagy mr a gmb, felemelve, gyes mozdulattal el lehet rpteni, s hozz ezt a verset mondani: Gyere ki, tndr, kkbe', zldbe', piros cipcskbe'. Kenddobls A kr kzepn l egy gyerek egy kendvel, amit egy-egy gyereknek odadob.
A dobs kz- ben megnevez egy sznt. Akihez dobta a kendt, annak a megadott sznnel kell nvnyt: gymlcst, zldsget, virgot, termst mondania. Aki nem tudott mondani, annak ms sznt mond a kr kzepn l. Paczs Mindenkinek van egy ecsete, elttnk egy nagy papr, ahov kzsen paczunk.
Elszr a pirosba mrtjuk az ecsetet, aztn a vzbe s zsuppssz! Kzben ezt a mondkt mondhatjuk: Piros pacni l a lapon, unatkozik, bsul nagyon! Magnyos, ha nincsen trsa, kerl mell mg egy srga! Minden csoport egyetlen sznt hasznl- jon!
Azutn az vnni rszre vgja a mestermvet. Adott jelre az bra darabjaibl jra ssze kell lltani az egsz lapot! Sznmemria Kzsen befestnk 9 nagyobb kartont pirosra, kkre, srgra, feketre, narancsra, zldre, barnra s lilra, egyet fehren hagyunk. Ha sznyegen jtszunk, akkor nagyobb, ha asz- talnl, akkor kisebb ngyzetekre vgjuk fl ket szrads utn. A ngyzeteket sszekever- jk, s sznnel lefel letesszk. A jtkot klnbz szablyok szerint jtszhatjuk: 19 I.
Az nyer, akinek tbb szn-prja lesz. Szngyjts Mindenki egy-egy szn gyjtst kezdi el. Itt is kettesvel fordtunk lapot, akkor viheti, ha azonosak. Az gyz, aki elsknt gyjttte ssze a sajt sznnek sszes krtyjt.
Zszl sznezse 3 sznnel Zszl-, illetve kokrda-formt rajzolunk egy lapra, amit a gyerekeknek kell piros, fehr, zld sznnel esetleg brmely ms 3 sznnel gy kisznezni, hogy ne legyen kztk kett egyforma ez a jtk a kombinatorikai kpessget is fejleszti. A citrom keresi a srgt A gyerekeket kt csapatba osztjuk. Az egyik csapat 18 krtyt kap, amin termsek van- nak de nincsenek kisznezve : citrom, bann, barack, cseresznye, alma, paradicsom, eper, uborka, paprika, szilva, ribizli, szl, narancs, srgarpa, tk, di, krumpli, gesztenye.
A msik csapat ugyanolyan szn sznes ceruzkat kap. Az els csapat sorban hzza a kpeket, s mondja: A citromom a srgt keresi A narancsom a narancssrgt keresi Ha megtalltk, akkor ki lehet ket sz- nezni, s mondhatjk: A citrom srga. Levlkeres Az vn fkrl, bokrokrl, virgokrl leveleket hoz a gyerekeknek. Sztosztja nekik, s megkri ket, mindenki ugyanolyat keressen, mint amit kapott. Egyszerre csak egy levelet lehet hozni. Szmoljunk ig, s aki a legtbbet gyjttte egysgnyi id alatt, az nyert.
Minden vnni ismeri ezeket, mi csak nhnyat runk le ezekbl, a teljessg ignye nlkl. Simogat Cicuska Cirka, marka Bezere, bezere, gombocska Kerekecske, gombocska Tncoltat Cini, cini, muzsika Hopp, cine, cineci Tncelri, Jska bcsi Ej, cica, fodormenta Ujj-jtk Ez elment cseresznyt szedni Ez elment vadszni Ez a malac piacra megy Hvelykujjam almafa Dobi, dobi htt Egy, kett, hrom, ngy, kopasz bart.
Egy, kett, hrom, ngy, t Tapsoltat Sti, sti pogcst Sti, sti kalcsot Tapsi, tapsi Glya bcsi, glya Kt kis kakas sszeveszett..
Az csdi vsrba Ence, Bence, kis kemence.. Lovagoltat Gy, te, paci Gy, paci, paripa Hopp, hopp, katona Hc, hc Sk, sk, sk Hzz, hzz engemet Hzzad, hzzad magadat. Gy, Ppra, pillangra Cinege, cinege, kismadr Kz-jtk Szita, szita Igenys Gergnek Hej, Gyula, Gyula Altat Tente, baba, tente Tente, baba, prndra Csicsis, baba, aludjl Csicsja, babja Bel, bel, bel, aludj el Aludj, des Aludj, baba, aludjl Aludjl, aludjl Szaladskor Fussunk, szaladjunk Stltat Stlunk, stlunk Jr a baba, jr Fl lbadat felemeled Erre kakas Mennek, mennek a lenyok Aki nem lp egyszerre Utnz Trm, trm a mkot Borst fztem Jtkra hvogat Ki jtszik ilyet Kr, kr Pros jtk Zsipp, zsupp Hintztat Hinta, palinta Hinta, Katica Lg a lba, lga Tekereds Tekeredik a kgy Kis, kis kgy Most kvetkezzenek gyakorlatunkbl a kedvencek: Gygytk j, bj, kecskehj, ha meggygyul, majd nem fj!
Gygyulj, gygyulj meg, te seb, nincs a j gyereknl szebb. Hol az a kis paripa, nem sr mr a Palika. Vitamin a hasamba, betegsg a pokolba. Bibics, bibics, kecskelb, ha meggygyul, majd nem fj! Nylhj, daruhj, most meggygyul, nem is fj! Tapsoltatok Cukrot adunk a lnak, pacsit meg a Palknak. Tapsi, baba, tapsi, mit fog mama hozni, piros csizmt, papucsot, a hajba szp csatot. Tapsi, tapsi, tapsi, fokos, szita, vaksi. Rajzoltatok Kerektek kereket, alja meg mg egyet.
Tetejbe kt egyest, alja egy farkinca, kszen van a kiscica. Akrcsak egy baba volna, gombocsknak kt nagy fle, vajon mi nz ki belle? Bajuszkja, farkincja, kerekecske, gombocska, itt cscsl a nyulacska. Rajzolok egy kerekecskt, gmblyre, mint egy zsemlt. Kerekecske, kis gombocska, akrcsak egy baba volna. Gombocsknak kt nagy fle, vajon mi nz ki belle?
Bajuszkja, farkincja, aki nem vak, az megltja. Kerekecske, gombocska, itt szalad a nyulacska! Kis karika, nagy karika, hossz fle, rvid farka. Kszen van a kis nyulacska. Nagy tojska, meg egy kicsi, vonallal kell sszektni. Flek, lbak, farkinca, kszen van a brnyka. Ez a kupac lesz a hta, rajta feje, s ormnykja. Kt nagy fle ide mg, itt a farka, ezzel ksz. Kis tojstl nagy tojsig egy hossz nyak himblzik. Nagy tojsbl hossz plca, ez lesz majd a lba. Hossz csr s tollas szrny, lpeget a glya mr.
Pont, pont, vesszcske, kszen van a fejecske. Rvid nyaka, nagy a hasa, kszen van a trk basa. Stltatok Jr a baba, jr, mint a kismadr. Holnaputn, kert alatt, lepkt is fog mr. Menjnk, menjnk, mendegljnk, mg sr erdbe rnk. A fk kztt mkus ugrl, az rokban nyuszi bujkl. Nzztek csak, emberek, nagy csizmban kisgyerek, komoly kppel lpeget, htrafel nzeget.
Jr, jr, jr, jrni tanul mr. Tipeg-topog bocskorban, pici baba szp korban, jrni tanul mr. Sta, sta, stlunk, farkast ltunk, elfutunk. Lbod ide, nem oda, a kt karod kaloda. Hej, laboda, laboda, lbod ide, amoda!
Tncoltatok Tnci, baba, tnci, meg tudsz te mr llni! Cini-cini muzsika, tncol a kis Zsuzsika. Jobbra dl, meg balra dl, tcsk koma hegedl. Hopp, cine, cineci! Guggoltatok g a gyertya, g, el ne aludjk, aki lngot ltni akar, mind leguggoljk. Dombon trik a dit, aztn meg a mogyort. Tessk krem megbecslni s a fldre lecscslni, csccs!
Hintztatok Hinta, palinta, karcsonyi Katica. Karmolja meg a cica! Hinta, palinta, rgi dunna, kis katona, ugorj a Dunba, hopp! Hinta, palinta, szpen szl pacsirta, lkd meg, pajts, a hintt, rjem el a pacsirtt! Hinta, palinta, hintzik a Zsuzsika. Amg szll a hinta, kacag a kisbaba, ha leszakad a hinta, srni fog majd Katika. Krbe, krbe, krbe jr, a krhinta meg nem ll. Krhintn l Klri, Fni, krbejrja gi, Sri. Egy veg alma, kt veg alma, Tz, tz, tiszta vz, olyan, mint a folyvz.
Megismerjk az j kicsik jelt, nevt, feleleventjk a mr korbban is vodba jr gyerekekt. J egytt lenni a rgi bartokkal, csoporttrsak- kal, vnnivel s dajka nnivel. Fontos ilyenkor az rzelmi biztonsg megteremtse, a gyerekek egymsra tallsa s nmaguk felismerse. A gyerekek azonostjk magukat s trsaikat a nevkkel s a jelkkel.
Kit nem ismernk mg a csoportunkban, vodnkban? Kinek mi volt a kedvenc jt- ka, jtkhelye, bartja? Lehetsg addik ismerkedni a gyerekek szemlyi adataival kor, szletsi id, teljes nv, szlk neve, lakcm.
Az vn kezben labda van. Szemkontaktussal meg- prbl kivlasztani egy gyereket. Ha a kivlasztott gyerek visszanz r, akkor az vn odagurtja neki a labdt. Majd a gyerek ugyangy szemkontaktussal prbl kapcsolatot teremteni egy trsval, ha ez sikerl, akkor odagurtja neki a labdt. A legny megsarkantyzta Mennydrgst, s a balkz felli telgazsra fordult a hatalmas csatamnnel. Egg visszatette kobakjra lelg karimj kalpagjt s ersen megrntotta Mester ktfkjt.
Az szvr ezegyszer engedelmes volt, menten befejezte az stnf legelst, s mg nemtetszsnek sem adott hangot, hanem tette a dolgt. Alaposan Izzadhat a brben az a szegny pra. Az utat tglakemnysgv sttte a nyri nap. Dunk vatosan vezette Menydrgst az emelkednek hisz oly mlyre vjdtak a kerknyom barzdk, hogy akr lova lbt is kitrhette volna.
Amikor elhagytk Doskot, ahogy a legny a hvsd est koromsttjben ballagott. Egy lovagnak meg kell tanulnia brni a fjdalmat s sebeket mondta mindig az reg. Ezek ppen gy a lovagi let rszei, mint a pallosok s pajzsok. Ha Mennydrgs a lbt szegn, akkorerre ne is gondoljunk, mert egy lovag htasa nlkl nem lovag tbb. Egg nhny lpssel gazdja mgtt haladt a ktfken vezetett boroshords mlhval elltott Mesterrel. A fi gyalogszerrel meztlb bukdcsolt a ktyk kzt, egyik lbval a kerknyomban lpdelve a msikkal meg azon kvl, gy szinte lpsenkt esett el, majd llt talpra ismt.
Tre a cspjn egy tokban pihent, csizmjt a htizskjra kttte, nytt barna ingt sszesodorva a derekra csomzta. Szles karimj szalmakalapja alatt ragyogott enyhn koszfoltos arca, s nagy stt szeme. Az utbbi idben a fi gy ntt, mint a gomba az estl, de ahhoz, hogy termetre berje gazdjt, ht ahhoz mg sok babot kellett volna megennie. Kisvrtatva maguk mgtt hagytk a holttesteket, m Dunk azon kapta magt, hogy gondolatai mg mindig a tetemek krl keringenek.
Azidtjt a birodalom telis tele volt a trvny megszegivel. Az aszly semmi jelt nem mutatta annak, hogy vget akarna rni, s ezrek kltek tra a prnp kzl, hogy olyan helyre leljenek, ahol mg esik.
Vrholl nagyr parancsba adta ugyan, hogy trjenek vissza a fldjeikre a dolgukhoz, s uraikhoz m szavainak nagyon kevs volt a foganatja. Sokan Vrholl urasgot s Aerys kirlyt okoltk a nagy szrazsg miatt. Azt mondtk ezzel az tokkal sjtjk az istenek a rokongyilkossgot. Ezerszm vagy egyet red szegzett?. Dunk a maga kt szemvel mg Kirlyvrban ltta hat vvel ezeltt az urasgot, ahogy az Acl utcjn, egy fak nyergben fesztve vgiglovagolt, tven csatlsval, a Hollfogas lovagokkal.
Ez mg azeltt trtnt mieltt Aerys Kirly Vastrnusra lpett, s Segtjv tette a nagyurat, aki mr eme poszt megszerzse eltt is elg feltn jelensg volt, fstbe s skarlt tzbe burkoldzva a Sett Nvr valyriai karddal az oldaln. Halovny brvel, s csontfehr szn hajval gy festett akr egy lhalott.
Arcn egy az llig fut szles borfoltszer anyajegy vonult vgig, amirl azt tartottk, hogy a vrs hollra emlkeztet, m Dunk nem ltta egybnek, egy a szntelen arcbrn ktelenked klns alak foltnl. Olyannyira figyelte akkor az urasgot, hogy az megrezte a dolgot. Pusztn egyetlen p szeme volt, az is veres. A msik resen ttongott, amit Keseracl nagyrtl kapott ajndkba a vrsfi csatamezn.
0コメント